GOOGLE KEEP
Hledáte-li aplikaci do mobilu, která zvládne poznámky a třeba i To-Do List, pak může být Google Keep jednou z možností. Aplikace je velmi jednoduchá - což ale nese v ruku v ruce omezení funkcí, se kterými se můžete setkat u jiných obdobných aplikací. Za to je díky své jednoduchosti přehledná, a tak možná bude vyhovovat jen těm z vás, kteří se s její nabídkou spokojíte a potřebujete hlavě rychlý nástroj pro záznam těch nejdůležitějších věcí.
Co Google Keep nabízí? V podstatě pouze čtyři základní nástroje - To-Do-List, poznámky, kresba, fotka, hlasový nahrávač. Aplikace pracuje se základní plochou, na které se jednotlivé elementy budou \"usazovat.\" Na počátku je plocha prázdná a my si hned vyzkoušíme, co na ni vše můžeme vytvořit.
Tlačítka dole vás automaticky nabádají k vytvoření elementu. Jsou jimi (zleva doprava): Vytvořit poznámku, To-Do-List, Kreslení, Hlasová zpráva, Fotografe. Začněme s poznámkami. Jejich vytvoření je poměrně jednoduché. Pojmenujte si poznámku a začněte psát. K poznámce můžete připojit jiné objekty - kreslení, fotografii či zaškrtávací políčka (nabídku si prohlédnete po otevření malého křížku v levém dolním rohu). Další nabídku umožňuje tlačítko s třemi vertikálními tečkami v pravém dolním rohu. Zde můžete poznámku smazat, kopírovat, přidat spolupracovníky nebo použít štítky (pokud jste dosud žádný štítek nevytvořili, po výběru pole \"Štítky\" vám aplikace ihned umožní jeden založit). Pokud máte rádi barvičky, pro poznámku si vyberte z palety barev tu pravou. V pravém horním rohu si k poznámce můžete připojit datum, čímž umožníte mobilu zasílat upozornění.
Na začátku jsem zmínila, že začínáte se základní plochou. V momentě vytvoření poznámky se vám její náhled na ploše zobrazí. Po kliknutí na náhled se k poznámce kdykoliv můžete vracet a opakovaně ji upravovat (či trvale smazat).
A obdobným způsobem můžeme na tuto plochu přidávat další a další poznámky, případně jiné elementy. Můj nejoblíbenější je To-Do-List, především na vytvoření malých úkolů, které si při krátkodobé práci odklikávám jako hotové, například postup při kompletaci žádosti grantu. Postup je stejný. Vybereme tlačítko odškrtnutého čtverečku a tvoříme náš To-Do-List přidáváním jednotlivých položek. Můžeme nahrát obrázek, vybrat barvu, přidat štítek či datum.
Kreslení a hlasovku upřímně nepoužívám. Na kreslení nemám potřebný nástroj (a prstem se kreslit naobrazovku mého mini mobilu opravdu nedá) a hlasových poznámek jsem zatím nevyužila. Vyzkoušela jsem je jen pro potřeby této recenze. Pokud chcete nahrát hlasový záznam, automaticky se vám bude překládat do písemných slov. Po dobu, kdy nahráváte, je nutné držet palcem nahrávací tlačítko. Možné využití? Jestli jdete zrovna po cestě a něco vás v mžiku napadne, ne vždy se můžete zastavit a poznámku si napsat do mobilu či deníčku. Možná v tomhle ohledu tyto hlasovky mohou být užitečné. Jejich automatický přepis však dokonalý není, a tak je nutné jej někdy doupravit.
Užitečnou funkci, kterou určitě nepřehlédněte (zvlášť, pokud poznámek, To-Do-Listů bude spousta), je připnutí příspěvků. Při editaci daného příspěvku stačí označit malou ikonku připínáčku v horní části.
A jaké je mé závěrečné shrnutí? Google Keep je jednoduše ovladatelný a velmi intuitivní. Přestože nabízí vícero možností, jak s poznámkou či jinými příspěvky pracovat (sdílení s jiným uživatelem, upomínky apod.), je možné tyto funkce ignorovat a zaměřit se jen na nejjednodušší využití - třeba jako na nástroj pro krátkodobé To-Do-Listy. Osobně se mi velmi líbí přehlednost, jakou plocha, na které se příspěvky zobrazují, má. Je však na místě podotknout, že Google Keep patrně nebude ideálním nástrojem v momentě, kdy potřebujete plánovač větších a strukturovanějších projektů. Google Keep se tak dle mého názoru hodí pro osobní potřebu, nárazové poznámky či krátkodobý seznam dílčích úkolů.
Máte s Google Keep osobní zkušenosti? Nebo je nějaká aplikace, která vám osobně vyhovuje? Podělte se s námi o názor.
Za tým Culture Matters
Daniela