FOTOR
Fotor je jednou z mých nejoblíbenějších free aplikací pro rychlou editaci fotografií. Fotor si můžete vyzkoušet jak z vašeho počítače (www.fotor.com), tak z vašeho mobilu. A právě mobilní aplikaci bych vám dneska ráda představila.
Na úplném začátku si zvolíte fotografii, kterou budete editovat. Vybrat si ji můžete buď ze svého vlastního souboru fotek v mobilu, nebo snímek pořídit prostřednictvím aplikace (samozřejmě po odsouhlasení přístupu k vašemu fotoaparátu).
Co vše aplikace umožňuje provádět s vaším snímkem? V základu si můžete vybrat funkce, které jsou začátečníkům poměrně známy. V kategorii EFFECTS vybíráte filtry pro váš snímek, v další položce ADJUST pak upravujete jas, kontrast, ostrost, teplotu snímku, nebo přidáváte stíny. Pokud jste fotoamatér jako já a úpravy fotek provádíte v systému „pokus-omyl,“ pak jistě shledáte jednu malou nepříjemnost.
Ve všech úpravách, které můžete provést v ADJUST, užíváte výběr na škále intenzity (např. Intenzita jasu, kontrastu apod.). Pokud se nakonec rozhodnete jednu z úprav neprovést, musíte na škále vybrat pozici výchozí. Křížkem v levém dolním rohu byste totiž přišli o veškeré úpravy, které jste v kategorii ADJUST provedli. Na začátku to pro mě osobně byla velká otrava. Křížek jsem volila tak nějak intuitivně.
Úpravu celkového snímku můžete provést také ve funkcích ENHANCE, STRUCTURE a SCENES. Pokud si poslední ze jmenovaných oblíbíte, můžete si jednotlivé možnosti úprav rozšířit (v době psaní částka za rozšíření činí 25 Kč).
Praktickými funkcemi jsou CROP (ořezání snímku) a ROTATE AND FLIP (otočení či převrácení snímku). Zajímavou kategorií může být DISTORT – pokřivení perspektivy – pro kterou jsem já osobně prozatím nenašla využití. Ale opět je na tomto místě nutné připomenout, že jsem pouhý amatér 🙂
A teď k něčemu zábavnějšímu. Mou oblíbenou funkcí je FOCUS. Umožňuje zaostřit na blízké objekty na snímku a plynule rozmazat pozadí. Zaostření si můžete upravovat dle velikosti a dle tvaru (kruh, elipsa, lineární). Rovněž funkce nabízí upravovat míru rozostření. Ovládání této funkce je velmi jednoduché a výsledný efekt může být skvělý.
A nedílnou součástí aplikace Fotor, nad kterou si určitě vyhrajete, jsou další „přídavky“. Jednoduchým způsobem můžete přidávat text a dále jej upravovat. Fotor nabízí pro vložení textu poměrně slušný výčet možností – styl, velikost, rotaci, sklon, proložení textu, řádkování, zarovnání, stín, barvu, průhlednost a vzory. Jedinou nevýhodou, kterou mobilní aplikace postrádá, je možnost přidat textu pozadí. Text tak může jednoduše splynout se snímkem jako takovým. Je ale možné text doplnit stínem, který tento problém může alespoň částečně vyřešit.
Další možností je přidání rámečků. Fotor v základní verzi nabízí čtyři různé kategorie, každá z nich obsahuje cca pět možností rámečků. Ne všechny jsou dle mého názoru použitelné (rozumějte esteticky přijatelné J), pro naprostý základ je ale z čeho si vybrat. A pokud Fotor budete užívat pravidelně, není problém si další kategorie rámečků přikoupit nebo stáhnout zdarma.
No a poslední z kategorií jsou STICKERS – tedy malé nálepky, kterými můžete svůj snímek obohatit. V této části mobilní aplikace za tou webovou značně pokulhává a nabízí pouze velmi omezený počet nálepek. Základní verzi je však možné si částečně rozšířit zdarma a případně další balíčky nálepek dokoupit. Jeden balíček s tematickými nálepkami se opět pohybuje okolo 25 Kč. Přestože někteří považují stickers za kýčovitý prvek, není od věci si jej vyzkoušet. Na ukázku zasílám foto, na kterém pózuji s kolegyní na Divadelní fakultě JAMU. Pro toto foto jsem použila další z funkcí Fotoru, kterou najdete v úvodním rozcestníku aplikace – COLLAGE.
Závěrečné shrnutí: aplikace Fotor je dle mého názoru velmi jednoduchá a nabízí možnosti pro rychlou editaci fotek, které byste třeba rádi postovali na FB. Umožňuje nejen úplně základní funkce, ale taky další zábavné prvky, kterých určitě s radostí využijete, pokud se nebojíte tak trochu „jiných“ příspěvků. Je jen na vás, kam daleko se svou fantazií zajdete J Já osobně využívám mobilní aplikaci především tehdy, není-li čas rozbalit počítač a fotku upravit v něm. Případně není-li počítač vůbec. Pokud ale čas i počítač máte, pak rozhodně doporučuji použít online webovou aplikaci, která umožňuje funkcí víc. Rozhodně je také manipulace a editace na počítači podstatně snazší než na malém displeji telefonu. Mobilní aplikaci však vřele doporučuji!
Máte jiné tipy na aplikace pro editaci fotek? Podělte se s námi o názor, nebo nám zašlete svou vlastní recenzi na emailovou adresu jsme@culturematters.cz. Těšíme se na vaše postřehy!
Za tým Culture Matters,
Daniela