Na jaře a v létě 2016 jsme vás informovali o vznikajícím strategickém dokumentu ČR 2030, mimo jiné s výzvou zapojit se do připomínkového řízení (celý článek si přečtěte zde). Monitorujeme další vývoj!
V listopadu (2016) Úřad vlády zorganizoval veřejná slyšení k tomuto dokumentu v Praze (1.11.) a v Brně (21.11.). Jeho zástupci představili zainteresované veřejnosti jednotlivé kapitoly a strategické cíle. Byli jsme při tom, a tak se s vámi podělíme o naše dojmy.
Na začátku tohoto procesu v dubnu 2016 byla v dokumentu kultura velmi spoře zastoupená a co víc, jediný krátký odstavec zmiňující kulturu zahrnoval také téma bezpečnosti… i stylistická úroveň podkladů byla tristní až děsivá.
Naštěstí ale žijeme v demokratické době, která už nazrála k participativním metodám tvorby strategických dokumentů, a tak mohl kdokoli dokument připomínkovat on-line, případně se účastnit různých diskuzí a kulatých stolů. V neposlední řadě se do procesu vložilo samo ministerstvo kultury, které také vzneslo několik připomínek a pozměňujících návrhů.
Kultura má svůj samostatný strategický „podcíl“ v rámci 1. kapitoly Lidé a společnost (v této kapitole jsou kromě kultury také zahrnuta témata Rodina, Práce, Nerovnosti, Vzdělávání a Zdraví). Většina podkapitol má pod sebou stanoveno 2 až 5 cílů, ovšem k podkapitole Kultura je navázáno hned 7 cílů! Cíle pro oblast Kultura jsou následující:
Strategický cíl č. 6:
Rovný přístup ke kultuře a kreativitě a podpora klíčových funkcí kultury vyššími veřejnými investicemi.
6.1. Vyšší veřejné výdaje do oblasti kultury.
6.2. Funkční systém vícezdrojového financování a možnosti dlouhodobějšího finančního plánování.
6.3. Systémová podpora vzniku nových institucí v kultuře s ohledem na potřeby proměňující se společnosti. Podpora kreativních průmyslů jako příležitosti pro nový ekonomický potenciál.
6.4. Finanční a metodická podpora pracovníků v kultuře za účelem zvýšení jejich prestiže a podmínek potřebných pro jejich kreativní a motivační roli vůči všem skupinám společnosti.
6.5. Systém komunikace mezi státní správou a zastřešujícími a profesními organizacemi umožňující reflektovat měnící se potřeby v kulturní oblasti.
6.6. Využití potenciálu kultury a umění v programech podpory začleňování a práce s ohroženými skupinami obyvatel.
6.7. Vytvoření systému nadnárodních kulturních institucí.
Jediné, čemu nerozumím, je poslední cíl 6.7., a (podle mých neformálních debat o přestávce) mu nerozumí zřejmě ani ministerstvo kultury, takže zřejmě bude předmětem dalších debat. S ostatními cíli myslím můžeme být spokojení, alespoň já vnímám velký pozitivní posun od stavu dokumentu v dubnu a nyní v listopadu. Tímto děkuji všem, kteří se účastnili připomínkového řízení a zaslali své připomínky on-line!
Celý draft dokumentu a strategické cíle v aktuální verzi z listopadu 2016 přikládáme ke stažení:
Podklad-č-1_Česká-republika-2030
Podklad-č-2_Strategicke-cile_aktualni-prehled
Samozřejmě představitelé Úřadu vlády byli také pod palbou otázek, jak budou tyto cíle naplňovány, tzn. jak bude probíhat implementace, jaké budou konkrétní kroky, opatření a tak dále. Odpověď byla, že nástroje pro naplňování cílů budou teprve zpracovány (analýza již existujících politik a nástrojů, tvorba nových apod.), nyní je na pořadu dne vize a strategické cíle. Což o to, cíle jsou pěkné a myslím, že poměrně obecně přijatelné většinou společnosti i politických stran. Ale otázka implementace je samozřejmě klíčová a není divu, že to lidi zajímá nejvíce. Protože jinak opět vznikne (i když participativně) jen další „šuplíková“ strategie a tím to skončí.
Součástí veřejného slyšení byl také workshop k plnění tzv. dobrovolných závazků v jednotlivých oblastech strategie. Z mé zkušenosti při tvorbě kulturních strategií na úrovni měst a obcí vede co největší participace (zapojení místních aktérů) k samovolné a dobrovolné implementaci strategie místními aktéry, to ano. Ale zda lze toto očekávat i na celostátní a komplexní úrovni strategie, kdy jen mizivé procento obyvatel této země přijde na takový workshop, to si nejsem jistá…
Držme si proto palce a hlídejme kompetentní osoby a úřady, aby implementace strategie ČR 2030 byla zpracovaná a naplánovaná (čas, finance, kompetence atd.) dříve než v roce 2030 🙂
Autor: Tereza Raabová