Edinburgh hostil Arts Festivals Summit v dubnu 2025 a je jedním ze zakládajících členů sítě festivalových měst a regionů EFFE Seal. Přítomnost festivalů a umění v Edinburghu nelze přehlédnout v jakoukoli roční dobu. Hlavním sídlem Edinburského mezinárodního festivalu je bývalý gotický kostel (The Hub) v centru města přímo před hradem. Na hlavní třídě Royal Mile hrají po celý rok dudáci, pouliční muzikanti i divadelní performaři, kouzelníci a podobně.
Edinburský mezinárodní festival (Edinburgh International Festival, dále také EIF) byl založen v roce 1947 a vznikl z podnětu Rudolfa Binga, kulturního průkopníka a uprchlíka, který se spojil s občanskými a uměleckými představiteli, aby vytvořil událost, která by překonala politické hranice prostřednictvím celosvětové oslavy scénických umění v hlavním městě Skotska. Podle honorární konzulky pro ČR ve Skotsku Veroniky Macleod byl festival založen mj. díky Československému domu a několika dalším národním kulturním domům v Edinburghu, které vznikly pro spojenecké zahraniční vojáky sloužící ve Skotsku během druhé světové války a pořádaly řadu kulturních akcí. Po válce se vojáci vrátili do svých vlastí a kulturní domy byly zavřeny, což způsobilo kulturní útlum. Ten vyústil právě ve vznik festivalu.
Rada města Edinburghu se podílela na plánování a realizaci prvního festivalu v roce 1947 a od té doby festivaly v Edinburghu podporuje a prosazuje.
V současné době existuje ve městě jedenáct oficiálních festivalů, z nichž každý přispívá k jedinečné pověsti Edinburghu jako města festivalů. Ačkoli je každý festival samostatnou organizací, nejvýznamnější neziskové festivaly jsou sdruženy do sdružení Festivals Edinburgh. Posláním organizace Festivals Edinburgh, která byla založena v roce 2007, je udržovat a rozvíjet postavení festivalů a festivalového města na místní i celosvětové úrovni. Asociace koordinuje společné projekty, marketing a strategické plánování, jelikož všechny festivaly čelí podobným výzvám. Je financována z členských příspěvků a grantů. Kromě 11 nejvýznamnějších festivalů se v Edinburku koná mnoho dalších festivalů a eventů. My jsme během pobytu měli možnost navštívit známý Beltane festival, který ukončuje zimu a slaví příchod léta, je plný ohňů, masek a mystiky.
Edinburgh, hlavní město Skotska s více než 526 000 obyvateli, je světově známé nejen díky svému historickému jádru a ikonickým festivalům, ale také jako město, které strategicky propojuje kulturu, well-being a ekonomický rozvoj. Město zaměstnává 19 000 lidí a hospodaří s ročním rozpočtem 1,2 miliardy eur, z toho cca 3,6 %, tj. 1,1 mld. Kč jde na kulturu):
Klíčové priority kulturní strategie Edinburghu
1️. Zajistit, aby všichni obyvatelé Edinburghu mohli snadno přistupovat k kulturním zážitkům, které pro ně mají smysl, a aby měli možnost aktivně se zapojit do tvorby místní kulturní nabídky.
2️. Vytvářet přátelské a podporující prostředí, kde široké spektrum kreativních a kulturních profesionálů může rozvíjet své kariéry.
3️. Posilovat postavení Edinburghu jako světové kulturní metropole, environmentálně odpovědného hostitelského města, kde jsou myšlenky volně sdíleny a rozmanitost obyvatel je oslavována.
David Waddel z edinburského městského zastupitelstva představil roli města v podpoře festivalů. Edinburgh poskytuje festivalům každoročně dotace ve výši 6,5 milionů eur a dále zajišťuje provozní podporu a infrastrukturu potřebnou pro jejich hladký průběh. Ekonomické přínosy festivalů pro město činí 4,7 milionů liber, festivaly vytvářejí zhruba 7000 pracovních míst (přepočtených na plné úvazky, FTE). Výrazná je také podpora místních obyvatel – podle průzkumů až 72 % obyvatel věří, že festivaly činí Edinburgh lepším místem pro život.
Edinburgh byl také zakládajícím městem sítě festivalových měst a regionů EFFE Seal. Struktury spolupráce mezi městem a festivaly zahrnují řadu pracovních skupin, které řeší jak dlouhodobé strategické otázky (například životní prostředí, zapojení publika, financování a bezpečnost), tak i krátkodobé výzvy (covidová pandemie, stávky). Tato spolupráce je koordinována také na národní úrovni skotské vlády, která připravuje souhrnnou strategii pro festivaly.
Mezi klíčové výzvy, které byly na konferenci zmíněny, patří vízová politika, jež je určována na federální úrovni a město ji tak přímo neovlivní. Významnou otázkou je také dostupnost ubytování a bydlení – město má dokonce zákonnou povinnost zajistit ubytování každému, kdo se prohlásí za bezdomovce.
Nově chce město zavést městský poplatek za ubytování ve výši 5 %, zatím nebyl uplatňován, a má přinést dodatečné příjmy zpět do infrastruktury, turismu a kultury, tzn. je předem dohodnuto, na co by měla vybraná částka být alokována, 35 % výnosů půjde zpět do kulturní oblasti. Ačkoli tuto novou daň budou muset platit i festivaly za ubytování svých umělců, očekává se, že dlouhodobé přínosy převýší náklady. Další dlouhodobou výzvou je klimatická změna, která zvyšuje provozní náklady festivalů.
Edinburské fesivaly si nechávají počítat své ekonomické dopady pravidelně už mnoho let. Právě edinburské studie byly jednou z velkých inspirací při tvorbě české Metodiky pro výpočet ekonomických dopadů kulturních organizací.
James McVein je odborník na všechny dopadové analýzy edinburských festivalů – sbírají data sami, ale potom z nich počítá dopady renomovaná odborná společnost. Pravidelně zadávají dopadové analýzy, pokaždé přidávají speciální fokus na vybrané téma (např. environmentální dopad, sociální dopad).
Edinburské festivaly mají řádově podobnou návštěvnost jako olympiáda nebo světový pohár FIFA:
4 000 představení na více než 300 místech
3,5 mil. návštěvnost (loni se jen na Fringe prodalo 2,6 milionů vstupenek!)
750 000 unikátních návštěvníků – podle výzkumů je 55 % unikátních návštěvníků z Edinburgu a Skotska, 32 % odjinud z Británie a 13 % ze zahraničí
V srpnu se populace města zvyšuje z 500 tisíc na 4 miliony! Přesto tu nevnímají overtourismus jako problém, festivaly mají silnou podporu místních – 72% místních obyvatel tvrdí, že festivaly dělají město Edinburgh lepším místem pro život.
Hodně tomu přispívají pravidelné studie ekonomických dopadů: Edinburgh festivals přináší městu 400 milionů liber, širšímu Skotsku dalších 300 mil. liber. Festivaly vytvářejí zhruba 7000 pracovních míst (přepočtených na plné úvazky, FTE). Vytváří dodavatelský řetězec v hodnotě 15 milionů liber pro 800 podniků, z nichž 97 % má sídlo ve Spojeném království a 80 % jsou malé a střední podniky. Každá 1 libra investovaná z veřejných prostředků generuje 33 liber zpět.
Odkaz na knihovnu všech výzkumů a studií je zde: https://www.edinburghfestivalcity.com/about/research-reports/78-edinburgh-festivals-economic-impact-2005