Mario Kubaš, 15. 7. 2014
Znáte takové ty řeči, jak upadá kultura, a že to není, jak to bývalo? A že rozdíl mezi vysokou kulturou a nízkou je čím dál tím propastnější, a že to vede od deseti k pěti?
Dva američtí sociologové, zřejmě protože i tenkrát se vedli podobné řeči, si položili v roce 1982 následující otázku: Je pravda, že nůžky mezi elitní a populární kulturou se čím dál tím více rozevírají nebo-li je pravda, že kulturně vzdělaný člověk (snob) navštěvuje jenom tzv. vysokou kulturu (opera, náročné výstavy, atd.), zatímco kulturně nevzdělaný konzumuje jakoukoli kulturu, která mu přijde pod nos?
Stejný výzkum provedli přesně o deset let a nestačili se divit. Publikum, které má kulturní vzdělání, se totiž začalo měnit. Nově se začalo vyznačovat tím, že se čím dál tím více otevíralo i neelitním druhům umění – jako třeba country nebo rap. Tudíž, jeden den se jde na operu, druhý den na multikulturní festival a třetí den na hip-hop.
Takovým lidem se začalo říkat kulturní všežravci, vyznačovali se univerzálnější kulturní spotřebou. A právě tito lidé nahradili tzv. kulturní snoby, kteří se poznali podle velmi úzkého zaměření.
Naopak Ti, kterým se nedostalo kulturního vzdělání, preferovali velmi úzký kulturní segment, protože se zkrátka nedokázali zorientovat v tak obrovské kulturní nabídce…
A jak, že se to přihodilo? No, to by bylo předlouhé vyprávění… ale stručně můžeme říci, že digitální revoluce zpřístupnila cokoli nezávisle na času a prostoru, globalizace zapřičinila prudkou výměnu kuturních informací a doba se zbláznila do všeho originálního a kreativního. Mít široce rozkročený vkus je zkrátka známka kulturně vyspělého člověka.
A co vy, patříte ke kulturním všežravcům? A je dobré se přejídat?